سال رونق تولید
شنبه 27 مهر

باهمکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

علی البدل تهران، استاد مجتبی سبزه

و از لطف او در مس وجودم احساس کیمیای زر کردم ...

مجتبی سبزه ، زادگاهم بام است. نقطه ای از خراسان در ایران در سال 1355 چشم به جهان گشودم .در دامان خانواده سالهایی چند زیستم واز تجربیات پدر و جامعه بر خوردار بودم واشتیاق آموختن ،فهمیدن و تحصیل ،سه شعله ی افروخته در وجودم مرا به سوی فراگیری سوق داد ومن به اجبار به مشهد و سپس به تهران عزیمت کردم و سالهاست که در تهران زندگی میکنم.
تحصیل و زندگی دو مقوله اصلی بودن منند که به هر دو مشغولم .از لطف خداوند منان در کنار زندگی چشمم به جهان زیبا و متفاوت هنر نیز گشوده شد ومن چون عاشقی شیفته از سال 1373 به تمرین و مشق خط پرداختم .

در همان شروع از محضر استاد رسول مرادی بهره ها جستم و در سال 1375 در مشهد موفق به کسب درجه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران شدم.

در سال 1376 به تهران آمدم و خوشه چین خرمن هنر خوشنویسی در مکتب و محضر استاد غلامحسین امیرخانی شدم ودر این راه از تجربیات استادان سبزه کار و فلسفی برخورداربودم.
و به موازات در بسیاری از مسابقات کشوری و بین المللی رتبه های اول  و یا برگزیده را در مسابقاتی چون نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ،پیام پیامبر،غدیر،کنگره بزرگداشت بین المللی میر عماد، جشنواره رضوی و ... بسیاری از مسابقات داخلی را کسب نمودم.

به موازات تمرینات خط به تحقیق در قلم های مختلف و سبکهای متفاوت پرداختم .به ایجاب کار و علاقه شدید سالها در بسیاری از آثار موزه ها و مجموعه داران بهره مند از مشق نظری  از آثار اساتید نابغه گذشته چون میر علی ،میرعماد،نیریزی ،بایسنغر، یاقوت ، اسدالله ، میرزا غلامرضا ، میر حسین ، کلهر و .... شدم.که در اثر اشتیاق لذت بردن و دیدن و ثبت آنها با چشم جان و در نهایت دوربین و اسکن خرمنی جمع شد که به لطف خدا در مجموعه ای با عنوان احوال وآثار نوابغ خوشنویسی در 25 مجلد منتشر خواهد شد.
از آنچه در تنهائیهایم با قلم وکاغذ پدید آمد خلق آثاری است که در نمایشگاههای متعدد جمعی و انفرادی تعدادی از آنها به نمایش گذاشته شد و نیز نمایشگاههایی در کشور هایی چون مغرب،پاکستان،افغانستان،سوریه،قطر ،و... می باشد.

 

در سال 1385 به آزمون مدرس انجمن خوشنویسان پذیرفته شدم.
و در سال 1387 موفق به کسب مقام استادی از شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران به عنوان جوانترین استاد فائق آمدم.
به موازات هنر خوشنویسی به عکاسی و گرافیک وطراحی به صورت حرفه ای مشغولم.
تألیف کتابهایی در زمینه خط و زیبایی وتحقیقات جامعی برای برنامه های تلوزیونی از دیگر کارهایی است که به آنها پرداخته ام.
وخدای بزرگ را شاکرم که این همه موهبت عظیم را به این حقیر ارزانی داشت.
مجتبی سبزه 1387