تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
دوشنبه 11 مهر

باهمکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در لاهور؛ نمایشگاه مشترک آثار خوشنویسان ایران و پاکستان برگزار می‌شود.

با همکاری و مشارکت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، نمایشگاه آثار خوشنویسان ایران و پاکستان (مهرماه جاری) می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عرفان قریشی، خوشنویس شهیر پاکستان ضمن حضور در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور با جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ کشورمان دیدار و درباره همکاری‌های فی مابین از جمله نحوه برگزاری نمایشگاه مشترک آثار خوشنویسان مشهور ایران و پاکستان در محل برگزاری نمایشگاه‌ها در استادیوم قزافی در شهر لاهور به تبادل نظر پرداختند.

عرفان قریشی با بیان اینکه این انجمن با خوشنویسان شهیر ایرانی در تعامل است و خود چهل اثر هنری خوشنویسان معاصر ایرانی را نگهداری می‌کند، گفت: از این آثار ارزشمند و زیبا برای معرفی هنر خوشنویسان ایرانی در نمایشگاه ماه آینده (مهرماه) استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به نامگذاری روز جهانی فنون و هنر اسلامی از سوی یونسکو در 18 نوامبر(27آبان)، پیشنهاد نمایشگاه مشترک هنرهای تجسمی که قرار است در مرکز هنری الحمرا لاهور برگزار شود را داد که مورد استقبال مسئول خانه فرهنگ قرار گرفت.

وی از برپایی کنفرانس بین‌المللی خطاطی با نام «صریر خامه 2» از سوی دانشکده هنر دانشگاه پنجاب در ماه فوریه سال 2022 خبر داد و از خانه فرهنگ برای شرکت در این کنفرانس دعوت بعمل آورد.  

عرفان قریشی همچنین با اشاره به رشد هنر خوشنویسی در ایران در طی قرون گذشته، به ظرافت و زیبایی خیره کننده این هنر بویژه خط نستعلیق بعنوان زیباترین و و برترین خط از خطوط اسلامی پرداخت و گفت: خطاطی در کشورهای منطقه از جمله پاکستان، افغانستان و ترکیه از هنر خوشنویسان بنام ایرانی در اعصار گذشته به شدت الهام گرفته است.

وی آغاز دوران 200 ساله استعمار انگلیس در شبه قاره را زوال هنر خوشنویسی در هند و پاکستان عنوان کرد و گفت: در دوران حکومت استعماری انگلیس این هنر به طور کامل به حاشیه رانده شد اما با تشکیل پاکستان در سال 1947میلادی، خوشنویسی بار دیگر جان گرفت و این هنر با وجود رشد فن آوری اطلاعات و عدم حمایت از سوی دولت، با همت و کوشش برخی از هنرمندان اکنون در حال طی مراحل ارتقائی است.  

قریشی با بیان اینکه درصدد است خوشنویسی نستعلیق را در مراکز آموزشی پاکستان معرفی و آموزش دهد گفت: در حال تهیه متون درسی هنر خوشنویسی برای دانش اموزان و دانشجویان در مراکز آموزش ابتدایی، متوسط و عالی بخش خصوصی در پاکستان است در همین راستا خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور می تواند با ارائه متون درسی خوشنویسی در ایران بویژه خط نستعلیق، ما را برای رسیدن به این هدف یاری برساند.

خطاط مشهور پاکستانی همچنین از فرایند تهیه قرآن مجید 710 صفحه ای با خط نستعلیق با حاشیه زیبای تذهیب از سوی خود خبر داد و گفت: تهیه این کتاب خطی 10 سال به طول خواهد انجامید و تا کنون 250 صفحه آن را با کمک دیگر هنرمندان جوان تکمیل کرده است.

تشکیل انجمن مشترک خوشنویسان ایران و پاکستان

جعفر روناس با اعلام آمادگی در همکاری با انجمن خوشنویسان پاکستان در لاهور گفت: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور خانه دوم هنرمندان پاکستانی است و ما از همه فعالان هنری و فرهنگی در ایالت پنجاب حمایت و با آنها همکاری خواهیم کرد.

وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور پیشنهاد تشکیل انجمن مشترک خوشنویسان ایران و پاکستان را داد که این پیشنهاد با استفبال دبیر کل انجمن خوشنویسان پاکستان قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در پاکستان برخلاف جمهوری اسلامی ایران عناوین درسی در سطوح ابتدایی و دبیرستان در مدارس مختلف متفاوت است و هر واحد آموزشی منابع خاص خود را آموزش می‌دهد عنوان کرد: هنر در کشور ما از ابتدای تحصیل در مقطع ابتدایی نگارش بر مبنای هنر خوشنویسی تدریس می‌شود و این تجربه می‌تواند به عنوان الگویی برای نجات هنر خوشنویسی در پاکستان قرار گیرد.

قریشی با تمجید از این اقدام ارزشمند آموزشی کشورمان درخواست کرد نسخه ای از این کتاب در اختیار ایشان قرار گیرد تا بتواند برای مدارسی که در ارتباط نزدیک و حرفه ای است به عنوان الگو معرفی نماید. که در خلال جلسه فایل پی دی اف کلاس بنویسیم در اختیار ایشان قرار گرفت.